"HORİZON 2020 - COST" bilgilendirme eğitimi tamamlandı.


Proje ve Teknoloji Transfer Ofisimiz (PTTO) Konya Teknokent işbirliği ile ‘Uluslararası İşbirliği Günleri’ toplantısı düzenledi. KMÜ Mühendislik Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleştirilen eğitime üniversite personeli ve öğrenciler katıldı.

Selçuk Teknoloji Transfer Ofisi Uluslararası Proje Geliştirme Uzman Yardımcısı Nilgün Özdemir’in sunumunu yaptığı eğitimde Horizon 2020 ve COST programları hakkında bilgi verildi.

“Horizon 2020, geleceğin teknolojilerine yön vermeyi amaçlar”

Eğitimin devamında Horizon 2020 hakkında bilgi veren Nilgün Özdemir, Avrupa’nın bilim ve teknoloji politikalarının uyumlaştırılması amacıyla oluşturulan Horizon 2020 programının 2014-2020 yılları arasını kapsadığını ve dünyanın en yüksek bütçeli sivil araştırma programı olduğunu söyledi. Özdemir; “Program, uluslararası ortaklıklar yolu ile geleceğin teknolojilerine yön verme amacıyla oluşturulmuştur. Ayrıca Horizon 2020’nin yeni ürün teknolojileri geliştirmek, ar-ge çalışmalarındaki riski düşürmek, rekabet dışında kalmamak ve tanınırlığı artırmak gibi pekçok faydası vardır.” dedi.

'Bilim ve Teknolojide Avrupa İşbirliği: COST’

COST programı hakkında da bilgi veren Özdemir, “Açık adı Bilim ve Teknolojide Avrupa İşbirliği (European Cooperation in Science and Technology) olan COST’un misyonu, Avrupalı araştırmacılar arasında etkileşim ve işbirliğini destekleyerek Avrupa’yı barışçıl amaçlar için bilimsel ve teknik araştırmada güçlendirmektir.” dedi.

COST’un, ulusal kaynaklarla desteklenmiş proje yürütücülerinin Avrupa düzeyinde oluşturulmuş ağlara dâhil olmalarını sağlamak ve Avrupa bilim insanlarının ortak çalışmalarını desteklemek amacıyla kurulmuş bir organizasyon olduğunu belirten Özdemir, “COST aksiyonlarının en temel özelliği sabit bir programın olmaması ve isteğe bağlı katılımda bulunulmasıdır.” açıklamasında bulundu.

Eğitim, daha önce hazırlanan proje gösterimlerinin sunumu ve katılımcıların sorularının cevaplandırılmasının ardından sona erdi.